Govor direktorja mag. Primoža Škofica na proslavi ob 70-letnici SŠ Domžale, 14. 2. 2019

Spoštovani gospod župan Toni Dragar,  spoštovane ravnateljice in ravnatelji, kolegice in kolegi učitelji, sedanji in tisti, ki ste zgodovino Srednje šole Domžale ustvarjali, ko nas še ni bilo, spoštovani starši, dijaki in ostali navzoči!

Deset let je minilo od zadnjega velikega praznovanja, 60-letnice Srednje šole Domžale. Danes torej praznujemo 70-letnico šole, katere začetki segajo vse do Usnjarskega tehnikuma, ki je bil ustanovljen v Domžalah v šolskem letu 1948/49. Takoj po drugi svetovni vojni se je namreč pokazala potreba po kvalificiranih usnjarjih in že prvo šolsko leto se je v novoustanovljeno šolo vpisalo 38 dijakov iz vseh delov tedanje države. Šola se je večkrat preimenovala, vendar pa je do 60-ih let prejšnjega stoletja izobraževala kadre za takrat razvito usnjarsko industrijo. Poleg rednih oddelkov je potekala še večerna šola ter dvoletno intenzivno šolanje za tujce. V Domžalah se je izobrazilo okoli dvajset indonezijskih, alžirskih in egiptovskih usnjarjev in inženirjev; na seminarje pa so prihajali strokovnjaki iz Indije, Bolgarije in Egipta. Leta 1961 se je šola preimenovala v Tehniško srednjo usnjarsko galanterijsko šolo Domžale,  pridružen pa ji je bil tudi Strokovni izobraževalni center Domžale, iz katerega je   leta 1972 nastala Poklicna kovinarska in usnjarsko galanterijska šolo Domžale. V triletnih programih so se dijaki izobraževali za poklice orodjar, rezkalec, strugar, strojni ključavničar, avtoklepar, puškar, ključavničar, stavbni ključavničar, sedlar in izdelovalec usnjene galanterije.

V predhodnicah današnje šole so se tako dijaki izobraževali za različne poklice, v 80. letih je bila uvedena usnjarskokonfekcijska smer. Mnogi v tej dvorani se prav gotovo spominjate čudovitih modnih revij, na katerih so dijaki ob koncu šolskega leta predstavili svoje izdelke, manekenke in manekeni pa so prišli kar iz šolskih klopi.

V 90. letih je šola dobila ime, ki ga nosi še danes – Srednja šola Domžale. Izobraževalni programi so se dopolnjevali, nazadnje v letu 2002 s programom splošne gimnazije in v letu 2010 še s programom srednjega strokovnega izobraževanja tehnik računalništva.  Uvedba slednjega in pa izgradnja nove telovadnice sta prav gotovo dogodka, ki sta med vsem ostalim dogajanjem najbolj zaznamovala obdobje zadnjih desetih let Srednje šole Domžale.

Danes je Srednja šola Domžale sodobna šola, organizirana v dveh organizacijskih enotah: v poklicni in strokovni šoli ter v gimnaziji. Ohranjena  je pestrost izobraževalnih programov iz preteklih let. Poklicna in strokovna šola ponuja programe s področja strojništva (avtoserviser, inštalater strojnih inštalacij, strojni tehnik), z ekonomskega področja (trgovec in ekonomski tehnik) in s področja računalništva in informatike (tehnik računalništva). V gimnaziji izvajamo program splošne gimnazije.  K pestrosti življenja in dela na šoli prispevajo tudi številni projekti, ki jih izvajamo.

V zadnjem desetletju je potrebno izpostaviti mednarodne izmenjave. Prvo izmenjavo, z Italijo, smo izvedli v letu 2014/15 in od takrat naprej vsako leto. Preko 60 dijakov je na ta način pridobilo mnogo novih prijateljev, spoznalo njihovo deželo, kulturo in navade. Mednarodne izmenjave smo v zadnjih dveh letih še nadgradili z Erasmus+ projekti. Trenutno sodelujemo v dveh. Poleg nas (Slovenije) je skupaj vključenih še enajst evropskih držav, od Bolgarije, Madžarske, preko Italije, Francije, Španije, Portugalske, nato Češke, Poljske, Estonije, Švedske vse do Islandije. Preko programa Erasmus+ smo tudi učitelji dobili možnost izobraževanja v mednarodnem okolju. Letos je in bo na različna usposabljanja po Evropi odpotovalo šest naših učiteljev.

Skupaj z Zavodom za šolstvo razvijamo tako naravoslovno-matematično pismenost kot tudi podjetnost v gimnazijah, s pomočjo Evropskega socialnega sklada in projekta MUNERA pa izvajamo priprave kandidatov za opravljanje mojstrskega izpita za naziv mojster strojnih inštalacij. Tu je sta programa Ekošola in Ekovrt, program medgeneracijskega računalniškega opismenjevanja Simbioza in počitniška šola računalništva za učence zadnje triade okoliških osnovnih šol.

V tem obdobju smo gostili območno tekmovanje iz geografije, državno tekmovanje iz znanja o sladkorni bolezni, državno tekmovanje iz tehnike prodaje, kar tri leta zapovrstjo pa smo pripravili tudi finale državnega atletskega prvenstva za srednje šole. Na vseh teh tekmovanjih se lahko pohvalimo tudi z dobrimi rezultati naših dijakov.

V letu 2016/17 so naši dijaki osvojili naslov državnih prvakov v košarki, leto kasneje smo osvojili tretje mesto. Letos so tretje mesto na področnem prvenstvu Gorenjske osvojila tudi dekleta. Fantom gre dobro v nogometu, po zmagi na področnem prvenstvu Gorenjske  jih čaka še finalni turnir.

Srednja šola Domžale je močno vpeta tudi v lokalno okolje. Sodelujemo na občinskih prireditvah, kot so Spoznajmo se, praznujmo skupaj in Slamnikarski sejem. Za učence domžalskih in okoliških osnovnih šol pripravljamo tehniške dneve, kjer spoznavajo poklice, za katere izobražujemo v Domžalah, pa tudi druge. S Knjižnico Domžale pripravljamo literarne večere, večere ruske poezije ter razstave likovnih del naših dijakov. Tudi varovancem Medgeneracijskega centra Bistrica smo popestrili in polepšali marsikatero popoldne, ki so ga preživeli v družbi naših dijakov pri izdelovanju mozaikov, prebiranju knjig ali ob druženju na prireditvah.

Z naštevanjem najrazličnejših aktivnosti bi lahko še dolgo nadaljeval, saj praktično ne mine dan, ko se v šoli poleg pouka ne bi dogajalo še kaj. A naj bo za teh zadnjih deset let dovolj.

Na desetletno obdobje, ki ga letos dodajamo, gledamo s ponosom tako kot na prvih šest desetletij. To je bilo obdobje, ko smo končno dobili telovadnico, začeli z izvajanjem novega izobraževalnega programa, obdobje relativno stabilnega vpisa, hkrati pa tudi obdobje novih izzivov za ves učiteljski zbor. Spoštovane sodelavke in sodelavci! Naj izkoristim priložnost in se vam danes javno zahvalim za vloženo delo, za vašo strokovnost in vašo dobro voljo, brez katere včasih ne gre. Ker želimo in zmoremo več, kot nam nalagajo učni načrti in smo nemalokrat za šolo pripravljeni žrtvovati tudi svoj prosti čas, lahko z optimizmom zremo v prihodnost. Ob stalni skrbi za kakovost pouka, ob nenehnem uvajanju novosti in sodobnih pristopov k poučevanju sem prepričan, da bomo tudi v prihodnje privabili dovolj novih dijakov v razpisane programe.

Spoštovani! Želim vam lep večer, zaključim pa naj s stavkom, ki ga je ob koncu uvodnika v zborniku ob naši 70-letnici zapisala njegova urednica: Hvala vsem dijakom, učiteljem in ostalemu osebju, ki ste Srednja šola Domžale. Zaradi vas je tu še vedno lepo!

Proslava ob 70-letnici srednjega šolstva v Domžalah, video

 

Speech of the school director MSc Primož Škofic on the occasion of celebration of the 70th anniversary of Secondary School Domžale on 14th February 2019

Dear Mayor Toni Dragar, dear school principals, dear fellow teachers, the current and the ones who created history when we weren’t there, dear parents, pupils and other present!

It has been ten years since last big celebration, the 60th anniversary of Secondary School Domžale. Therefore today, we celebrate the 70th anniversary of the school which dates back to the Leather technicum, founded in Domžale in the school year 1948/49. Right after the WWII the demand after the qualified tanners increased and already in the first school year, 38 students from all over the Yugoslavia enrolled in the new school. School often changed names but educated workers for the then developed leather industry into the 1960s. Parallel to the regular education they also offered evening classes and two year education for foreigners. About 20 Indonesian, Algerian and Egyptian tanners and engineers were educated in Domžale; the experts from India, Bulgaria and Egypt attended the seminars. In 1961 the school was renamed into Technical middle school leather and leather goods, later on it was merged with the Professional education centre, from which in 1972, the Vocational School for Metal and Leather Goods emerged. In the 3 years courses, the pupils were educated for professions like toolmaker, cutting machine operator, turner, machine fitter, motorcar mechanic, gunsmith, fitter, building fitter, saddler and leather goods leather goods maker.

In the schools, preceding ours, pupils can learn various professions, in the 1980s, leather clothing educational programme was introduced. Many among us can surely remember wonderful fashion shows where pupils, at the end of the school year, presented their products; models for the shows were their school mates.

In the 1990s, the school acquired the name, still bearing today – Secondary School Domžale. Educational programmes were added, for the last time in 2002 with gymnasium and 2010 with computer technician 4 years programme. The introduction of the latter and the erecting of the new gym were surely the events, most prominent for the last ten years in the history of  Secondary School Domžale.

Today, this is a modern school, consisted of two units: vocational and technical school; and gymnasium. The variety of the educational programmes from the past decades was preserved. The vocational and technical school offers programmes form the area of metalwork and engineering (repair shop mechanic, machine fitter, machine technician), from the area of economics (seller, clerk), from the area of computer science and informatics (computer technician). In gymnasium, the general gymnasium is offered. Numerous projects in the school vivify our school daily routine.

Especially international school exchanges stand out in the last decade. First school exchange, with Italy, was carried out in 2014/15; for that time every year. Over 60 pupils got many new friends, got known with their country, culture and habits in that way. The school exchanges were developed into the Erasmus+ projects in the last two years. At the time, we collaborate in two. Besides our school, there are partners from eleven European countries, from Bulgaria, Hungary, over Italy, France, Spain, Portugal, and then Czech Republic, Poland, Estonia, Sweden, up to Iceland. In another Erasmus+ project, the teachers also gained the opportunity for education in the international environment. In this year, six teachers will attend various seminars all over Europe.

Together with the National Institute for Education, we develop science and maths literacy as well as entrepreneurship in gymnasium; European Social Fronds and project MUNERA enables us to carry out the courses for examination for the master craftsman’s certificate in the field of master craftsman of machine fitting. There are the programmes Eco school and Eco garden, programme of introducing basic computer skills to the elderly Simbioza and holiday course in computer science for the pupils of last three years from the elementary schools in the neighbourhood.

In this period, we hosted the regional competition in Geography, the national competition on knowing diabetes, we organized the finals of the national competition in athletics for secondary schools three years in a row! Our pupils also participated in this competition with quite a success.

In the school year 2016/17, our pupils became champions in basketball, the following year, they were third. This year, girls reached third place in the regional competitions. Boys are doing well in football, after the win in regional competition, they go to the finals.

Secondary School Domžale is an important part of the local community. We participate in the municipality events like Let’s get know each other, let’s celebrate together and Straw hat fair. For the pupils of the elementary schools, we provide days of technique where they are acquainted with the professions offered in Domžale and some others too. Together with the city library, we organize literary readings, Russian poetry evenings and art exhibitions of our pupils’ works. We also enriched the daily routine of the inmates of the nearby home for the elderly, while making mosaics, reading or just socializing with our pupils.

There is a long list of various activities, while there is hardly a day without something going on in the school besides lessons. For those last ten years, it’s enough!

We are proud to see back on the last decade as well as we are proud of the first six. This is the period, we finally got the new gym, started a new education programme, the period of relatively stable enrolment, and also the period of new challenges for the staff. Dear colleagues! I would like to use this opportunity to thank you for your work, your professionalism and good will, sometimes substantial for your doing. Because we want and can do more than curriculum demands and since we often invest our free time for school I’m not afraid of the future. While concerning about the quality of the lessons, introducing innovations and new teaching approaches, I’m sure we will attract enough pupils for the programmes offered.

Dear guests! I wish you a pleasant evening and I would like to conclude with the lines of the editor of our omnibus on the 70th anniversary: Thanks to all the pupils, teachers and other employees which you are Secondary School Domžale. You are the reason this is a nice place!

Dostopnost